Skip links

خدمات مشاوره ای در حوزه تحول دیجیتال

تحول دیجیتال و تطور داروین

سازمان ها برای بقا می جنگند. همچون موجودات زنده که طی میلیون ها سال برای بقا جنگیدند، خودشان را تطبیق دادند، تغییر دادند، پیوند زدند و گونه های جدیدتر ایجاد کردند و برطبیعت بی رحم فائق آمدند. بسیاری از گونه ها نابود شدند، و برخی از آنها نجات یافتند. آنان که میل به بقا نداشتند و برای آن نجنگیدند از صفحه هستی محو شدند. و آن دگران طبیعت را رام خود کردند. الگوی تطور داروین عینا در دنیای کسب و کارها در جریان است. چه کسب و کارهای عظیمی که با یک تلنگر تکنولوژیکی فرو ریختند، مثل نوکیا، کداک و کونیکا. و چه کسب و کارهایی که از خاکستر این فرو ریختگان سر برآوردند. تحول دیجیتال یک الزام است. هرچند، بسیاری هنوز در شناخت آن، اجرای آن و بهره برداری از موهبت های آن درمانده اند.

تحول دیجیتال چیست؟

به زبان ساده، ایجاد تغییر در فرآیند های یک کسب و کار با هدف بهبود وضع فعلی، افزایش کارایی و رضایت مشتریان را تحول دیجیتال می گویند. برای درک تحول دیجیتال، اصلا به دنبال واژه های پر طمطراق، پروژه های نفس گیر، هزینه های میلیاردی و آدم های اتوکشیده و لفظ قلم نباشید. تحویل دیجیتال همین جاست. استفاده از یک فایل اکسل با چند تا فرمول ساده برای محاسبه حقوق کارمندانتان بجای یک ماشین حساب کاسیو 12 رقم و یک خودکار و کاغذ، یعنی تحول دیجیتال. عادت به استفاده از تقویم Outlook بجای استخدام یک خانم منشی یعنی تحول دیجیتال. ایجاد یک فایل اشتراکی در گوگل درایو و تغییر همزمان آن توسط n تا آدم، بجای اینکه 30 تا ایمیل بزنید و هرکسی ورژن خودش رو برای بقیه بفرسته یعنی تحول دیجیتال.

البته، خیلی هم نباید آن را دست کم گرفت. چون خودروهای خودران تسلا هم یک تحول دیجیتال هستند. همینطور، شبکه های خودران که شرکت های بزرگ دنیا هم اکنون دارند به شدت روی آن کار می کنند هم تحول دیجیتال محسوب می شود. پس نکته کجاست؟ چرا برخی سازمان ها هنوز با این قصه درگیرند و سر از کار آن در نمی آورند؟ چرا یک سری سازمانهای نامدار و معروف با حربه تحول دیجیتال جیب شرکت های از همه جا بی خبر را خالی می کنند و دست آخر یک کتابچه 1000 صفحه ای بی سر و ته میدن دستشون که عین همین کتابچه رو چند ماه پیش برای اون یکی شرکته پرینت گرفته بودند؟

نکته اینجاست

تحول دیجیتال یک قرص استامینوفن کدئین 500 نیست که الان بخوری و یک ساعت دیگه، انگار آبی که روی آتش ریخته اند. تحول دیجیتال یک نسخه واحد نیست که از آن کپی بگیرید و به هرکه رسیدید یکی بدهید و به سلامت. تحول دیجیتال یک حرکت از درون است. یک سفر است.یک مسیر مداوم و بی انتهاست. تحول دیجیتال یک فرهنگ است که اگر با تار و پود کسب و کار شما عجین نشود، همچون برقی است که در یک آن همه جا را به شدت روشن می کند و بعد یک دفعه همه در ظلمات فرو می روند. همچون تطور داروین، تحول دیجیتال باید ژن شود و در DNA شرکت ها جا خوش کند.

استفاده از نسخه دیگران برای متحول کردن سازمانتان، مثل این است که ژن بویایی سگ را به یک انسان منتقل کنید. درست است که بویایی او خیلی خوب می شود، ولی مابقی بخش ها را با مشکل مواجه می کند. پس به دنبال ژن خوب باشید.

مرکز ژن درمانی فکور

همچون یک پزشک مجرب و باهوش، ما در کنار شما می نشینیم، به صحبت های شما خوب گوش میدهیم. سازمانتان را با دستگاه های رادیولوژی  مخصوص خود خوب اسکن می کنیم و الگوی رفتاری آن را استخراج می کنیم. بعد با کمک متخصصان مان می نشینیم و غده های خوش خیم و بد خیم و قسمت هایی که باید تعمیر، تعویض و یا خارج شوند را شناسایی می کنیم. با کمک خودتان برنامه درمانی را طراحی می کنیم و در طول مسیر درمان در کنارتان هستیم تا یه وقت دچار استرس نشوید. در آخر هم یک جشن اساسی می گیریم و از خاطرات دوره درمان برای هم تعریف می کنیم.