Skip links

اقتصاد موبایل: درسته که دیگه از اون عدد و رقم های قبلی خبری نیست، ولی همچنان میشه از این بازار پول در آورد

تا پایان سال 2019، 5.2 میلیارد نفر از مردم دنیا (بعبارتی 67% از مردم دنیا) اشتراک خدمات موبایل گرفته اند. برای همین افزودن مشترکین جدید به این تعداد روز به روز سخت تر میشه. چون هم بازار اشباع شده و هم وضع اقتصادی این بازار بالقوه به خوبی اون قبلی ها نیست. با وجود این، 600 میلیون مشترک جدید تا سال 2025 به این 5.2 میلیارد نفر افزوده خواهند شد که بیشترشون از هند، چین، پاکستان و نیجریه هستند.

موبایل همچنان نقش بی بدیلی در کمک به اقتصاد جهانی ایفا می کند. در سال 2019، تکنولوژی های موبایل و خدمات ارائه شده معادل 4.1 تریلیون دلار ( معادل 4.7% تولید ناخالص داخلی کل دنیا) بوده است. به خاطر نقش مهمی که خدمات موبایلی در توسعه کسب و کارها و افزایش بهره وری دارد، این عدد تا سال 2.24 به 5 تریلیون دلار می رسد. بعد از آن، نوبت 5G است که انتظار میرود بین سالهای 2024 تا 2034 بالغ بر 2.2 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی کمک کند. صنایع کلیدی مثل تولید، انرژی، و خدمات مالی بیشترین بهره را از تکنولوژی های جدید می برند.

 

فواید استفاده از موبایل از هر زمان دیگری بیشتر شده است

تعداد کسانی که دسترسی به موبایل نداشته اند کم کم در حال پایان است. تقریبا 1 میلیارد نفر طی 5 سال گذشته به شبکه های موبایل دسترسی یافته اند. هرچند، دلایل دیگری غیر از زیرساخت ها مانع از دسترسی همه به موبایل شده است. بضاعت کاربران، آمادگی آنها برای استفاده از موبایل و وجود خدمات و محتوای مناسب در مناطق محلی، از عمده موانع گسترش موبایل است. این موانع در حال رفع شدن است و تا سال 2025 1.2 میلیارد نفر دیگر برای اولین بار به موبایل و اینترنت دسترسی پیدا می کنند. با این حساب، تعداد کاربران موبایل و اینترنت به 5 میلیارد نفر(60% جمعیت جهان) خواهد رسید.

با گسترسی اتصال به شبکه، کاربران بطور فزاینده ای از طیف گسترده ای از خدمات موبایل در زندگی شان استفاده خواهند کرد که این نیز در راستای اهداف سازمان ملل در جهت دستیابی به توسعه پایدار است. بعلاوه، صنعت موبایل نقش کلیدی در کاهش فجایع طبیعی و گرم شدن زمین ایفا می کند. هرچند، از این ظرفیت هنوز بطور کامل استفاده نشده است و جا برای کار بسیار است. مثلا، کمک به مردم برای دسترسی به اطلاعات پزشکی، بهداشت و سلامت؛ پرداخت های دیجیتال و کمک به کاهش آلودگی هوا و افزایش بهره وری انرژی از جمله ظرفیت هایی است که می توان از آن استفاده کرد.

ارسال دیدگاه